Contact Form 7 v4.2 - en to tr_TR translation catalogue (300 entries)

en: %s ago
tr_TR: %s önce

en: (required)
tr_TR: (gerekli)

en: (select language)
tr_TR: (dil seçin)

en: <code>%1$s</code> property of a <code>WPCF7_ContactForm</code> object is <strong>no longer accessible</strong>. Use <code>%2$s</code> method instead.
tr_TR: <code>WPCF7_ContactForm</code> nesnesinin <code>%1$s</code> özelliği <strong>artık erişilebilir değil</strong>. Bunun yerine <code>%2$s</code> yöntemini kullanın.

en: <strong>Additional Settings</strong> provides a place where you can customize the behavior of this contact form by adding code snippets.
tr_TR: <strong>Ek Ayarlar</strong>, kod parçacıkları ekleyerek bu iletişim formu davranışını özelleştirebildiğiniz bir yer sağlar.

en: <strong>Contact Form 7 %1$s requires WordPress %2$s or higher.</strong> Please <a href="%3$s">update WordPress</a> first.
tr_TR: <strong>Contact Form 7 %1$s, WordPress %2$s veya daha yükseğini gerektirir.</strong> Lütfen önce <a href="%3$s">WordPress'i güncelleyin</a>.

en: <strong>Duplicate</strong> - Clones that contact form. A cloned contact form inherits all content from the original, but has a different ID.
tr_TR: <strong>Çoğalt</strong> - Bu iletişim formunu çoğaltır. Çoğaltılmış bir iletişim formu tüm içeriği orijinalinden devralır ancak farklı bir KİMLİĞE sahiptir.

en: <strong>Edit</strong> - Navigates to the editing screen for that contact form. You can also reach that screen by clicking on the contact form title.
tr_TR: <strong>Düzenle</strong> - Bu iletişim formu için düzenleme ekranına yönlendirir. Aynı zamanda iletişim formu başlığına tıklayarak bu ekrana ulaşabilirsiniz.

en: <strong>Form</strong> is a content of HTML form. You can use arbitrary HTML, which is allowed inside a form element. You can also use Contact Form 7&#8217;s form-tags here.
tr_TR: <strong>Form</strong>, HTML formunun içeriğidir. Bir öğe içinde izin verilen, seçmeli HTML kullanabilirsiniz. Aynı zamanda Contact Form 7&#8217;nin form-etiketlerini burada kullanabilirsiniz.

en: <strong>Mail (2)</strong> is an additional mail template that works similar to Mail. Mail (2) is different in that it is sent only when Mail has been sent successfully.
tr_TR: <strong>Posta (2)</strong>, Posta ile benzer çalışan ilave bir posta şablonudur. Mail (2) tek farkı sadece Posta başarılı olarak gönderildiğinde gönderilir.

en: <strong>Mail</strong> manages a mail template (headers and message body) that this contact form will send when users submit it. You can use Contact Form 7&#8217;s mail-tags here.
tr_TR: <strong>Posta</strong>, kullanıcılar bunu gönderdiğinde bu iletişim formunun gönderileceği bir posta şablonunu (üstbilgiler ve ilet gövdesi) yönetir. Contact Form 7&#8217;nin posta-etiketlerini burada kullanabilirsiniz.

en: <strong>Title</strong> is the title of a contact form. This title is only used for labeling a contact form, and can be edited.
tr_TR: <strong>Başlık</strong>, iletişim formunun başlığıdır. Bu başlık sadece bir iletişim formunu etiketlemek için kullanılır ve düzenlenebilir.

en: A form-tag is a short code enclosed in square brackets used in a form content. A form-tag generally represents an input field, and its components can be separated into four parts: type, name, options, and values. Contact Form 7 supports several types of form-tags including text fields, number fields, date fields, checkboxes, radio buttons, menus, file-uploading fields, CAPTCHAs, and quiz fields.
tr_TR: Form-etiketi, bir form içeriğinde kullanılan köşeli parantezlerle kapatılan bir kısa koddur. Form-etiketi genelde bir girdi alanını temsil eder ve bileşenleri dört parçaya ayrılabilir: tür, adı, seçenekler ve değerler. Contact Form 7; metin alanlarının, sayı alanlarının, tarih alanlarının, onay kutularının, radyo düğmelerinin, menülerin, dosya gönderme alanlarının, CAPTCHA'ların ve küçük soru alanlarının birkaç türünü destekler.

en: A mail-tag is also a short code enclosed in square brackets that you can use in every Mail and Mail (2) field. A mail-tag represents a user input value through an input field of a corresponding form-tag.
tr_TR: Posta-etiketi aynı zamanda her Posta ve Posta (2) alanında kullanabileceğiniz köşeli parantezlerle kapatılan bir kısa koddur. Bir posta-etiketi bir form-etiketine karşılık gelen bir girdi alanından yapılan bir kullanıcı girdi değerini temsil eder.

en: Acceptable file types
tr_TR: Kabul edilebilir dosya türleri

en: Acceptance Checkbox
tr_TR: Kabul Onay Kutusu

en: Add New
tr_TR: Yeni Ekle

en: Add New Contact Form
tr_TR: Yeni İletişim Formu Ekle

en: Adding A New Contact Form
tr_TR: Yeni Bir İletişim Formu Ekleme

en: Additional Headers
tr_TR: Ek Başlıklar

en: Additional Settings
tr_TR: Ek Ayarlar

en: Additional Settings (%d)
tr_TR: Ek Ayarlar (%d)

en: Admin Screen
tr_TR: Yönetici Ekranı

en: Afrikaans
tr_TR: Afrikaanca

en: Albanian
tr_TR: Arnavutça

en: Allow multiple selections
tr_TR: Çoklu seçimlere izin ver

en: Any information you provide will not be shared with service providers without your authorization.
tr_TR: Verdiğiniz herhangi bir bilgi, izniniz olmadan hizmet sağlayıcıları ile paylaşılmayacaktır.

en: Arabic
tr_TR: Arapça

en: Armenian
tr_TR: Ermenice

en: Author
tr_TR: Yazar

en: Available Actions
tr_TR: Kullanılabilir Eylemler

en: Azerbaijani
tr_TR: Azerice

en: Bangla
tr_TR: Bengalce

en: Basque
tr_TR: Baskça

en: Belarusian
tr_TR: Beyaz Rusça

en: Bosnian
tr_TR: Boşnakça

en: Bulgarian
tr_TR: Bulgarca

en: Catalan
tr_TR: Katalanca

en: Central Kurdish
tr_TR: Merkez Kürtçe

en: Checkboxes, Radio Buttons and Menus
tr_TR: Onay Kutuları, Radyo Düğmeleri ve Menüler

en: Chinese (China)
tr_TR: Çince (Çin)

en: Chinese (Taiwan)
tr_TR: Çince (Tayvan)

en: Class attribute
tr_TR: Sınıf özniteliği

en: Contact
tr_TR: İletişim

en: Contact Form
tr_TR: İletişim Formu

en: Contact Form 7 Needs Your Support
tr_TR: Contact Form 7'nin Desteğinize İhtiyacı Var

en: Contact Forms
tr_TR: İletişim Formları

en: Contact form %d
tr_TR: İletişim formu %d

en: Contact form created.
tr_TR: İletişim formu oluşturuldu.

en: Contact form deleted.
tr_TR: İletişim formu silindi.

en: Contact form saved.
tr_TR: İletişim formu kaydedildi.

en: Copy this shortcode and paste it into your post, page, or text widget content:
tr_TR: Bu kısa kodu kopyalayın ve yazınızın, sayfanızın ya da metin parçacığı içeriğinizin içine yapıştırın:

en: Croatian
tr_TR: Hırvatça

en: Czech
tr_TR: Çekçe

en: Danish
tr_TR: Danca

en: Date
tr_TR: Tarih

en: Date Field
tr_TR: Tarih Alanı

en: Date format seems invalid.
tr_TR: Tarih biçimi geçersiz görünüyor.

en: Date format that the sender entered is invalid
tr_TR: Gönderenin girdiği tarih biçimi geçersiz

en: Date is earlier than minimum limit
tr_TR: Tarih, en az sınırdan daha erken

en: Date is later than maximum limit
tr_TR: Tarih, en fazla sınırdan daha geç

en: Default value
tr_TR: Varsayılan değer

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Did You Know?
tr_TR: Biliyor Muydunuz?

en: Dismiss
tr_TR: Kapat

en: Docs
tr_TR: Belgeler

en: Donate
tr_TR: Bağış

en: Duplicate
tr_TR: Çoğalt

en: Dutch
tr_TR: Flemenkçe

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: Edit &#8220;%s&#8221;
tr_TR: &#8220;%s&#8221; Düzenle

en: Edit Contact Form
tr_TR: İletişim Formunu Düzenle

en: Edit messages used in the following situations.
tr_TR: Aşağıdaki durumlarda kullanılan iletileri düzenleyin.

en: Email address seems invalid.
tr_TR: Eposta adresi geçersiz görünüyor.

en: Email address that the sender entered is invalid
tr_TR: Gönderenin girdiği eposta adresi geçersiz

en: English (United States)
tr_TR: İngilizce (ABD)

en: Enter title here
tr_TR: Başlığı buraya girin

en: Error in deleting.
tr_TR: Silerken hata oldu.

en: Estonian
tr_TR: Estçe

en: Exclude lines with blank mail-tags from output
tr_TR: Çıktıda boş posta etiketleri olan satırları hariç tut

en: FAQ
tr_TR: SSS

en: Failed to send your message. Please try later or contact the administrator by another method.
tr_TR: İletinizi gönderme başarısız oldu. Lütfen daha sonra tekrar deneyin ya da yönetici ile başka bir yöntemle iletişime geçin.

en: Failed to upload file.
tr_TR: Dosya gönderme başarısız.

en: Failed to upload file. Error occurred.
tr_TR: Dosya gönderme başarısız. Hata meydana geldi.

en: Field type
tr_TR: Alan türü

en: File Attachments
tr_TR: Dosya Ekleri

en: File Uploading and Attachment
tr_TR: Dosya Gönderim ve Eki

en: File size limit (bytes)
tr_TR: Dosya boyutu sınırı (bayt)

en: Finnish
tr_TR: Fince

en: For more information:
tr_TR: Daha fazla bilgi için:

en: Form-tag Generator: %s
tr_TR: Form-etiketi Üretici: %s

en: Form-tags
tr_TR: Form-etiketleri

en: French (France)
tr_TR: Fransızca (Fransa)

en: From
tr_TR: Kimden

en: From: %s
tr_TR: Kimden: %s

en: Galician
tr_TR: Galiçyaca

en: Generate a form-tag for a date input field. For more details, see %s.
tr_TR: Tarih girdi alanı için bir form-etiketi üretir. Daha fazla ayrıntı için bkz: %s.

en: Generate a form-tag for a drop-down menu. For more details, see %s.
tr_TR: Aşağı açılır menü için bir form-etiketi üretir. Daha fazla ayrıntı için bkz: %s.

en: Generate a form-tag for a field for numeric value input. For more details, see %s.
tr_TR: Sayısal değer girdisi alanı için bir form-etiketi üretir. Daha fazla ayrıntı için bkz: %s.

en: Generate a form-tag for a file uploading field. For more details, see %s.
tr_TR: Dosya gönderim alanı için bir form-etiketi üretir. Daha fazla ayrıntı için bkz: %s.

en: Generate a form-tag for a group of checkboxes. For more details, see %s.
tr_TR: Onay kutuları grubu için bir form-etiketi üretir. Daha fazla ayrıntı için bkz: %s.

en: Generate a form-tag for a group of radio buttons. For more details, see %s.
tr_TR: Radyo düğmeleri grubu için bir form-etiketi üretir. Daha fazla ayrıntı için bkz: %s.

en: Generate a form-tag for a multi-line text input field. For more details, see %s.
tr_TR: Çok satırlı metin girdi alanı için bir form-etiketi üretir. Daha fazla ayrıntı için bkz: %s.

en: Generate a form-tag for a question-answer pair. For more details, see %s.
tr_TR: Soru-yanıt çifti için bir form-etiketi üretir. Daha fazla ayrıntı için bkz: %s.

en: Generate a form-tag for a single-line URL input field. For more details, see %s.
tr_TR: Tek satırlı URL girdi alanı için bir form-etiketi üretir. Daha fazla ayrıntı için bkz: %s.

en: Generate a form-tag for a single-line email address input field. For more details, see %s.
tr_TR: Tek satırlı eposta adresi girdi alanı için bir form-etiketi üretir. Daha fazla ayrıntı için bkz: %s.

en: Generate a form-tag for a single-line plain text input field. For more details, see %s.
tr_TR: Tek satırlı düz metin girdi alanı için bir form-etiketi üretir. Daha fazla ayrıntı için bkz: %s.

en: Generate a form-tag for a single-line telephone number input field. For more details, see %s.
tr_TR: Tek satırlı telefon numarası girdi alanı için bir form-etiketi üretir. Daha fazla ayrıntı için bkz: %s.

en: Generate a form-tag for a submit button. For more details, see %s.
tr_TR: Gönder düğmesi için bir form-etiketi üretir. Daha fazla ayrıntı için bkz: %s.

en: Generate a form-tag for an acceptance checkbox. For more details, see %s.
tr_TR: Kabul onay kutusu için bir form-etiketi üretir. Daha fazla ayrıntı için bkz: %s.

en: Generate form-tags for a CAPTCHA image and corresponding response input field. For more details, see %s.
tr_TR: Form-etiketlerini bir CAPTCHA resmi ve karşılık gelen yanıt girdi alanı için üretir. Daha fazla ayrıntı için bkz: %s.

en: Georgian
tr_TR: Gürcüce

en: German
tr_TR: Almanca

en: Get Started
tr_TR: Buradan Başlayın

en: Getting Started with Contact Form 7
tr_TR: Contact Form 7 ile Başlamak

en: Greek
tr_TR: Yunanca

en: Gujarati
tr_TR: Guceratça

en: Haitian
tr_TR: Haitice

en: Hebrew
tr_TR: İbranice

en: Hindi
tr_TR: Hintçe

en: Hovering over a row in the contact forms list will display action links that allow you to manage your contact form. You can perform the following actions:
tr_TR: İletişim formları listesindeki bir satır üzerinde fare imlecini tutmak iletişim formunuzu yönetmenize izin veren eylem bağlantılarını görüntüleyecek. Aşağıdaki eylemleri yapabilirsiniz:

en: How Tags Work
tr_TR: Etiketler Nasıl Çalışır

en: Hungarian
tr_TR: Macarca

en: Id attribute
tr_TR: Kimlik özniteliği

en: Image settings
tr_TR: Resim ayarları

en: In <strong>Messages</strong>, you can edit various types of messages used for this contact form. These messages are relatively short messages, like a validation error message you see when you leave a required field blank.
tr_TR: <strong>İletiler</strong> içinde, bu iletişim formu için kullanılan iletilerin çeşitli türlerini düzenleyebilirsiniz. Bu iletiler, gerekli bir alanı boş bıraktığınızda gördüğünüz doğrulama hata iletisi gibi nispeten kısa iletilerdir.

en: In the following fields, you can use these mail-tags:
tr_TR: Aşağıdaki alanlarda, bu posta etiketlerini kullanabilirsiniz:

en: Indian Bengali
tr_TR: Hint Bengalce

en: Indonesian
tr_TR: Endonezce

en: Information
tr_TR: Bilgi

en: Input field settings
tr_TR: Girdi alanı ayarları

en: Insert Tag
tr_TR: Etiket Ekle

en: Insert a blank item as the first option
tr_TR: İlk seçenek olarak boş bir öğe ekle

en: Integration
tr_TR: Bütünleştirme

en: Integration with Other Services
tr_TR: Diğer Hizmetler ile Bütünleştirme

en: Irish
tr_TR: İrlandaca

en: It is hard to continue development and support for this plugin without contributions from users like you. If you enjoy using Contact Form 7 and find it useful, please consider making a donation.
tr_TR: Bu eklentinin geliştirilmesine ve desteklenmesine sizin gibi kullanıcıların katkıları olmadan devam etmek zordur. Eğer Contact Form 7'yi kullanmak hoşunuza gittiyse lütfen bağış yapmayı düşünün.

en: Italian
tr_TR: İtalyanca

en: Japanese
tr_TR: Japonca

en: Jetpack Overrides Contact Forms
tr_TR: Jetpack Kişi Formlarını Geçersiz Kılar

en: Jetpack may cause problems for other plugins in certain cases. For more details, see %s.
tr_TR: Jetpack belli durumlarda diğer eklentiler için sorunlara neden olabilir. Daha fazla ayrıntı için bkz: %s.

en: Just another contact form plugin. Simple but flexible.
tr_TR: Sıradan bir iletişim formu eklentisi. Basit ama esnek.

en: Korean
tr_TR: Korece

en: Label
tr_TR: Etiket

en: Latvian
tr_TR: Letonca

en: Lithuanian
tr_TR: Litvanca

en: Macedonian
tr_TR: Makedonca

en: Mail
tr_TR: Posta

en: Mail (2)
tr_TR: Posta (2)

en: Mail (2) is an additional mail template often used as an autoresponder.
tr_TR: Posta (2) bir otomatik yanıtlayıcı olarak kullanılan bir ek posta şablonudur.

en: Mail-tags
tr_TR: Posta etiketleri

en: Make checkboxes exclusive
tr_TR: Onay kutularını özel yap

en: Make this checkbox checked by default
tr_TR: Bu onay kutusunu varsayılan olarak işaretlenmiş yap

en: Make this work inversely
tr_TR: Bu işin tersini yap

en: Malay
tr_TR: Malayca

en: Malayalam
tr_TR: Malayamca

en: Maltese
tr_TR: Maltaca

en: Max
tr_TR: En fazla

en: Message Body
tr_TR: İleti Gövdesi

en: Message Body:
tr_TR: İleti Gövdesi:

en: Messages
tr_TR: İletiler

en: Min
tr_TR: En az

en: Name
tr_TR: Adı

en: Norwegian (Bokmål)
tr_TR: Norveççe (Bokmael)

en: Number Fields
tr_TR: Sayı Alanları

en: Number format seems invalid.
tr_TR: Sayı biçimi geçersiz görünüyor.

en: Number format that the sender entered is invalid
tr_TR: Gönderenin girdiği sayı biçimi geçersiz

en: Number is larger than maximum limit
tr_TR: Sayı, en fazla sınırdan daha büyük

en: Number is smaller than minimum limit
tr_TR: Sayı, en az sınırdan daha küçük

en: On this screen, you can edit a contact form. A contact form is comprised of the following components:
tr_TR: Bu ekranda, bir iletişim formunu düzenleyebilirsiniz. İletişim formu aşağıdaki bileşenlerden oluşur:

en: On this screen, you can manage contact forms provided by Contact Form 7. You can manage an unlimited number of contact forms. Each contact form has a unique ID and Contact Form 7 shortcode ([contact-form-7 ...]). To insert a contact form into a post or a text widget, insert the shortcode into the target.
tr_TR: Bu ekranda, Contact Form 7 tarafından verilen iletişim formlarını yönetebilirsiniz. Sınırsız sayıda iletişim formlarını yönetebilirsiniz. Her iletişim formu benzersiz bir KİMLİĞE ve Contact Form 7 kısa koduna  ([contact-form-7 ...]) sahiptir. Bir iletişim formunu yazı ya da bir metin parçacığı içine eklemek için hedef içine kısa kodu ekleyin.

en: On this screen, you can manage services that are available through Contact Form 7. Using API will allow you to collaborate with any services that are available.
tr_TR: Bu ekranda, Contact Form 7 aracılığıyla kullanılabilir hizmetleri yönetebilirsiniz. API kullanmak, kullanılabilir herhangi bir hizmet ile işbirliği yapmayı sağlayacak.

en: One option per line.
tr_TR: Satır başına bir seçenek.

en: One pipe-separated question-answer pair (e.g. The capital of Brazil?|Rio) per line.
tr_TR: Satır başına bir boru karakteriyle ayrılmış soru-yanıt çifti (örn. Türkiye'nin başkenti?|Ankara).

en: Options
tr_TR: Seçenekler

en: Or
tr_TR: Veya

en: Overview
tr_TR: Genel Bakış

en: Persian
tr_TR: Farsça

en: Please accept the terms to proceed.
tr_TR: İlerlemek için lütfen koşulları kabul edin.

en: Please fill in the required field.
tr_TR: Lütfen gerekli alanı doldurun.

en: Polish
tr_TR: Lehçe

en: Portuguese (Brazil)
tr_TR: Portekizce (Brezilya)

en: Portuguese (Portugal)
tr_TR: Portekizce (Portekiz)

en: Punjabi
tr_TR: Pencapça

en: Put a label first, a checkbox last
tr_TR: Önce bir etiket koyun, sonra onay kutusunu

en: Questions and answers
tr_TR: Sorular ve yanıtlar

en: Quiz
tr_TR: Küçük Soru

en: Range
tr_TR: Aralık

en: Required field
tr_TR: Zorunlu alan

en: Romanian
tr_TR: Romence

en: Russian
tr_TR: Rusça

en: Save
tr_TR: Kaydet

en: Save Messages with Flamingo
tr_TR: Flamingo ile İletileri Kaydedin

en: Search Contact Forms
tr_TR: İletişim Formlarını Ara

en: Search results for &#8220;%s&#8221;
tr_TR: &#8220;%s&#8221; için arama sonuçları

en: Selectable Recipient with Pipes
tr_TR: Boru Karakterleri ile Seçilebilir Alıcı

en: Send
tr_TR: Gönder

en: Sender doesn't enter the correct answer to the quiz
tr_TR: Gönderen küçük soruya doğru yanıtı girmedi

en: Sender's message was failed to send
tr_TR: Gönderenin iletisinin gönderilmesi başarısız oldu

en: Sender's message was sent successfully
tr_TR: Gönderenin iletisi başarılı olarak gönderildi

en: Sending ...
tr_TR: Gönderiliyor ...

en: Serbian
tr_TR: Sırpça

en: Setting Up Mail
tr_TR: Postayı Ayarlamak

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Shortcode
tr_TR: Kısa kod

en: Sinhala
tr_TR: Seylanca

en: Slider
tr_TR: Kaydırıcı

en: Slovak
tr_TR: Slovakça

en: Slovene
tr_TR: Slovence

en: Spam Filtering with Akismet
tr_TR: Akismet ile İstenmeyen Mesaj Süzme

en: Spanish (Spain)
tr_TR: İspanyolca (İspanya)

en: Spinbox
tr_TR: Döndürme kutusu

en: Status
tr_TR: Durum

en: Subject
tr_TR: Konu

en: Subject: %s
tr_TR: Konu: %s

en: Submission was referred to as spam
tr_TR: Sunuş istenmeyen ileti olarak gönderildi

en: Submit Button
tr_TR: Gönder Düğmesi

en: Support
tr_TR: Destek

en: Swedish
tr_TR: İsveççe

en: Tagalog
tr_TR: Tagalogca

en: Tamil
tr_TR: Tamilce

en: Telephone number seems invalid.
tr_TR: Telefon numarası geçersiz görünüyor.

en: Telephone number that the sender entered is invalid
tr_TR: Gönderenin girdiği telefon numarası geçersiz

en: Text Fields
tr_TR: Metin Alanları

en: Thai
tr_TR: Tayca

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
tr_TR: Eğer bu sayfadan uzakta gezinirseniz yaptığınız değişiklikler kaybolacaktır.

en: The code that sender entered does not match the CAPTCHA
tr_TR: Gönderenin girdiği kod CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) ile eşleşmiyor

en: There are also special mail-tags that have specific names, but don&#8217;t have corresponding form-tags. They are used to represent meta information of form submissions like the submitter&#8217;s IP address or the URL of the page.
tr_TR: Ayrıca belirli adları olan özel posta-etiketleri vardır ancak form-etiketlerine karşılık gelmez. Bunlar, gönderenin IP adresi ya da sayfanın URL&#8217;si gibi form gönderimlerinin meta bilgilerini temsil etmek için kullanılır.

en: There are terms that the sender must accept
tr_TR: Gönderenin kabul etmek zorunda olduğu koşullar var

en: There is a field that the sender must fill in
tr_TR: Gönderenin doldurmak zorunda olduğu bir alan var

en: There is a field that the user input is longer than the maximum allowed length
tr_TR: Kullanıcı girdisinin en fazla izin verildiği uzunluktan daha uzun bir alan var

en: There is a field that the user input is shorter than the minimum allowed length
tr_TR: Kullanıcı girdisinin en az izin verildiği uzunluktan daha kısa bir alan var

en: This contact form contains CAPTCHA fields, but the necessary libraries (GD and FreeType) are not available on your server.
tr_TR: Bu iletişim formu CAPTCHA alanları içeriyor ama gerekli kütüphaneler (GD ve FreeType) sunucunuzda mevcut değil.

en: This contact form contains CAPTCHA fields, but the temporary folder for the files (%s) does not exist or is not writable. You can create the folder or change its permission manually.
tr_TR: Bu iletişim formu CAPTCHA alanları içeriyor ama dosyalar (%s) için geçici klasör mevcut değil ya da yazılabilir değil. Klasörü oluşturabilir veya iznini el ile değiştirebilirsiniz.

en: This contact form contains file uploading fields, but the temporary folder for the files (%s) does not exist or is not writable. You can create the folder or change its permission manually.
tr_TR: Bu iletişim formu dosya gönderme alanları içeriyor ama dosyalar (%s) için geçici klasör mevcut değil ya da yazılabilir değil. Klasörü oluşturabilir veya iznini el ile değiştirebilirsiniz.

en: This date is too early.
tr_TR: Bu tarih çok erken.

en: This date is too late.
tr_TR: Bu tarih çok geç.

en: This e-mail was sent from a contact form on %1$s (%2$s)
tr_TR: Bu e-posta %1$s (%2$s) adresindeki iletişim formundan gönderildi

en: This field requires author's URL
tr_TR: Bu alan yazarın URL'sini gerektirir

en: This field requires author's email address
tr_TR: Bu alan yazarın eposta adresini gerektirir

en: This field requires author's name
tr_TR: Bu alan yazarın adını gerektirir

en: This file is too large.
tr_TR: Bu dosya çok büyük.

en: This file type is not allowed.
tr_TR: Bu dosya türüne izin verilmiyor.

en: This input is too long.
tr_TR: Bu girdi çok uzun.

en: This input is too short.
tr_TR: Bu girdi çok kısa.

en: This number is too large.
tr_TR: Bu sayı çok büyük.

en: This number is too small.
tr_TR: Bu sayı çok küçük.

en: Title
tr_TR: Başlık

en: To
tr_TR: Kime

en: To attach the file uploaded through this field to mail, you need to insert the corresponding mail-tag (%s) into the File Attachments field on the Mail tab.
tr_TR: Bu alan aracılığıyla gönderilen dosyayı postaya eklemek için, Posta sekmesindeki Dosya Ekleri alanı içine karşılık gelen posta-etiketini (%s) eklemeniz gerekir.

en: To use CAPTCHA, you first need to install and activate %s plugin.
tr_TR: CAPTCHA kullanmak için, önce %s eklentisini yüklemeniz ve etkinleştirmeniz gerekir.

en: To use CAPTCHA, you need <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/really-simple-captcha/">Really Simple CAPTCHA</a> plugin installed.
tr_TR: CAPTCHA kullanmak için, <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/really-simple-captcha/">Really Simple CAPTCHA</a> eklentisini yüklemiş olmanız gerekir.

en: To use the value input through this field in a mail field, you need to insert the corresponding mail-tag (%s) into the field on the Mail tab.
tr_TR: Posta alanındaki bu alan aracılığıyla değer girdisini kullanmak için, Posta sekmesindeki alan içine karşılık gelen posta-etiketini (%s) eklemeniz gerekir.

en: Tracking with Google Analytics
tr_TR: Google Analytics ile İzleme

en: Turkish
tr_TR: Türkçe

en: URL seems invalid.
tr_TR: URL geçersiz görünüyor.

en: URL that the sender entered is invalid
tr_TR: Gönderenin girdiği URL geçersiz

en: Ukrainian
tr_TR: Ukraynaca

en: Untitled
tr_TR: Başlıksız

en: Uploaded file is not allowed file type
tr_TR: Gönderilen dosya izin verilmeyen dosya biçimi

en: Uploaded file is too large
tr_TR: Gönderilen dosya çok büyük

en: Uploading a file fails for PHP error
tr_TR: Dosyayı gönderme PHP hatasından dolayı başarısız

en: Uploading a file fails for any reason
tr_TR: Dosyayı gönderme herhangi bir nedenden başarısız

en: Use HTML content type
tr_TR: HTML içerik türünü kullan

en: Use Mail (2)
tr_TR: Posta (2) Kullan

en: Use the default language (%s)
tr_TR: Varsayılan dili (%s) kullanın

en: Use this text as the placeholder of the field
tr_TR: Bu metni alanın yer tutucusu olarak kullan

en: Validation errors occurred
tr_TR: Onaylama hataları meydana geldi

en: Validation errors occurred. Please confirm the fields and submit it again.
tr_TR: Onaylama hataları meydana geldi. Lütfen alanları doğrulayın ve tekrar gönderin.

en: Vietnamese
tr_TR: Vietnamca

en: While form-tags have a comparatively complex syntax, you don&#8217;t need to know the syntax to add form-tags because you can use the straightforward tag generator (<strong>Generate Tag</strong> button on this screen).
tr_TR: Form-etiketleri nispeten karmaşık sözdizimine sahipken, form-etiketlerini eklemek için sözdizimini bilmeniz gerekmez çünkü doğrudan etiket üretici kullanabilirsiniz (bu ekrandaki <strong>Etiket Üret</strong> düğmesi).

en: Wrap each item with label element
tr_TR: Her öğeyi etiket öğesiyle kaydır

en: Y/m/d
tr_TR: d.m.Y

en: Y/m/d g:i:s A
tr_TR: d.m.Y H:i:s

en: You are about to delete this contact form.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
tr_TR: Bu iletişim formunu silmek üzeresiniz.
      Durdurmak için 'İptal',  silmek için 'TAMAM'.

en: You are not allowed to delete this item.
tr_TR: Bu öğeyi silmenize izin verilmiyor.

en: You are not allowed to edit this contact form.
tr_TR: Bu iletişim formunu düzenlemenize izin verilmiyor.

en: You are not allowed to edit this item.
tr_TR: Bu öğeyi düzenlemenize izin verilmiyor.

en: You can add a new contact form on this screen. You can create a contact form in your language, which is set WordPress local settings, or in a language that you select from available options.
tr_TR: Bu ekranda yeni bir iletişim formu ekleyebilirsiniz. WordPress yerel ayarlarının ayarlandığı dilinizde ya da mevcut seçeneklerden seçtiğiniz bir dilde bir iletişim formu oluşturabilirsiniz.

en: You can add customization code snippets here. For details, see %s.
tr_TR: Özelleştirme kod parçacıklarını burada ekleyebilirsiniz. Ayrıntılar için bkz: %s.

en: You can also use this old-style shortcode:
tr_TR: Ayrıca bu eski stil kısa kodu kullanabilirsiniz:

en: You may need to first sign up for an account with the service that you plan to use. When you do so, you would need to authorize Contact Form 7 to access the service with your account.
tr_TR: Kullanmayı planladığınız hizmet ile bir hesaba önce kaydolmanız gerekebilir. Bunu yaptığınızda, hesabınızla hizmete erişmek için Contact Form 7'ye yetki vermeniz gerekir.

en: Your Email
tr_TR: Epostanız

en: Your Message
tr_TR: İletiniz

en: Your Name
tr_TR: Adınız

en: Your answer is not correct.
tr_TR: Yanıtınız doğru değil.

en: Your entered code is incorrect.
tr_TR: Girdiğiniz kod doğru değil.

en: Your message was sent successfully. Thanks.
tr_TR: İletiniz başarılı olarak gönderildi. Teşekkürler.

en: acceptance
tr_TR: kabul

en: checkboxes
tr_TR: onay kutuları

en: date
tr_TR: tarih

en: drop-down menu
tr_TR: aşağı açılır menü

en: email
tr_TR: eposta

en: file
tr_TR: dosya

en: number
tr_TR: sayı

en: quiz
tr_TR: küçük soru

en: radio buttons
tr_TR: radyo düğmeleri

en: submit
tr_TR: gönder

en: text
tr_TR: metin

en: text area
tr_TR: çoklu metin alanı
